کار گروهی به ما ایرانی ها نساخته

این روزا ، روزای قبل برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران هست و 8 کاندیدا هم سخت مشغول فعالیت های تبلیغاتی هستند.

دیروز هم که مناظره سوم کاندیداها برگزار شد و همین مناظره موجب شد بعد مدت ها وبلاگم را آپدیت کنم.

عنوان مطلبم هم مربوط میشه به ائتلاف آقایان حداد عادل، قالیباف، ولایتی با عنوان 2+1

من اینجا نمیخوام از کاندیدایی طرف داری کنم 

ولی برایم سوال شده وقتی در بوق و کرنا میکنیم میخواهیم ائتلاف کنیم به کاندیدای واحد می رسیم و ... چرا این همه اختلاف سلیقه بین آقایان هست ،وقتی 3 نفر در سطح بالای امور سیاسی حتی به صورت نمادین هم نمیتوانند رعایت اصول یک ائتلاف را رعایت کنند وای به حال افراد عادی ما که می خواهند این روش ها را سرلوحه کار گروهی قرار دهند..

کافیه به هجمه های آقای قالیباف به ولایتی در مناظره دیروز توجه کنید و با توجه به مسائل مطرح شده و جمله نه چندان دلچسب ایشون به آقای ولایتی که گفتند «رزمندگان باید خیری از دیپلمات ببینند» آدم تنها چیزی که رو سرش در میاد شاخه 

درسته ائتلاف موجب نمیشه انتقاد از هم فراموش بشه ولی هجمه بی اطلاع بودن و ... به شخصی مثل ولایتی که 16 سال وزیر امور خارجه بوده و 16 سال هم هست مشاورعالی رهبری در امور بین الملل هستند موجب تعجب هر بیننده کمی مطلع میشه .

جناب قالیباف ، شهردار تهران، که همش از فعالیت خود در ناجا و شهرداری تهران دفاع میکنید که انصافا هم موفق بودید ...به این مورد توجه فرمایید ریشه اکثر مشکلات ما در هشت سال گذشته بی اخلاقی سیاست مدار های ما بوده کافی چند دقیقه نگاه کنی به تبلت معروفت که همه جا در مناظره همراهت هست و وصل بشی به اینترنت و مرور کنی خاطرات هشت سال گذشته را اتفاقا خود شما هم از بی اخلاقی سیاست مدارن ما می نالیدید.

حرف زدن برای کسب رای خوبه اما نه با تخریب شخصیت هایی که در طول این سال های گذشته کار های فراوانی انجام داده اند .

از اعتراض شما به آقای رفسنجانی در روز های قبل گرفته تا هجمه های دیروز شما به ولایتی ... به نظر شما مردم دوباره موافق این هجمه ها به یاران انقلاب خواهند بود ؟؟؟؟

حداقل شما رعایت حال و احوال همسنگران خود چه در زمان جنگ و چه در پست های چند ساله گذشته خود که در جاهای متفاوت مشغول فعالیت بودند مثل عرصه سیاسی ، روابط دیپلماتیک و ... بکنید.

بی اخلاقی مردان سیاسی ما یکی از مشکلات بزرگ ما در 8 سال گذشته بوده 

نکته جالب بعدی هجمه آقای جلیلی به آقای ولایتی بوده و هی تاکید بر اینکه شما اطلاع ندارید ، به شما اطلاعات درست نداده اند و ... چطور میشه مشاور عالی 16 ساله رهبری در امور بین الملل اطلاعات دقیق نداشته باشه...

یا همین هجمه های آقای قالیباف و جلیلی را به آقای روحانی نگاه کنید 

کاری به خوب و  بد بودن افراد ندارم و نمیگم اینها عملکرد بد نداشته اند یا .... 

من به عنوان یک شهروند حرفم اینه بی اخلاقی سیاست مدار های ما باید در این فصل جدید کنار گذشته بشه ، رعایت ادب و حال افراد گذشته و حال و از همه مهمتر مردم باید سرلوحه این کاندیدا ها باشه واین هم تکه ای از مناظره دیروز که افسوس برای آدم میمونه را از سایت های خبری اینجا قرار میدم و امیدوارم این روش ها دیگه ادامه پیدا نکنه و همه گروه ها با هم همراهی داشته باشند

ولایتی در این مناظره ، راز مهمی راجع به علت طولانی شدن مساله هسته ای ایران را مطرح کرد: "تلاش عمدی گروهی در دولت ایران"

«مذاکرات سولانا و آقای لاریجانی (دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی) به جای خوبی رسید و به این توافق درباره همین تعداد سانتریفیوژ رسیدند اما همزمان با اینکه آقای لاریجانی و سولانا مذاکره می کردند یک مقام بلندپایه اجرایی در نمازجمعه تهران گفت که ما درخصوص مسائل هسته ای مذاکره نمی کنیم.
سولانا در مذاکرات بعدی تلکس این خبر را نشان دادند که یکی از مسئولان اجرایی گفته است ما در خصوص مسائل هسته ای مذاکره نمی کنیم، کارشکنی شد.»

به عمق ماجرا دقت کنید: دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی ایران با مسوول سیاست خارجی ایران در حال حل و فصل نهایی پرونده هسته ای ایران است که ناگهان یک دولتمرد ارشد ، به اروپا پیام رسانه ای می دهد که «ما» مذاکره نمی کنیم و اروپا نیز پیام دولت ایران که «ما» مذاکره نمی کنیم را در می یابد و طبیعتاً به فرستاده ایران روی خوش نشان نمی دهد. (در اروپا دولت ها همه کاره هستند و تا این اواخر ، آنها چنین تصوری نسبت به ایران داشتند.)

اما اتفاقی که برای خود ولایتی رخ داد نیز تأمل برانگیز است ؛ بخوانید:

«زمانی که هنوز به قطعنامه های شورای امنیت علیه ایران در رابطه با مسئله هسته ای نرسیده بودیم آقای سارکوزی مستقیم توسط سفیر فرانسه دعوت کرد که به پاریس بروم و با آقای سارکوزی مذاکره کنم. بنده با آقای رئیس جمهور صحبت کردم و ایشان گفت که دعوت آقای سارکوزی را بپذیر و من به فرانسه رفتم و با آقای سارکوزی یک ساعت ملاقات کردم و همان صحبتی که در رابطه با آقای لاریجانی گفتم ما با آقای سارکوزی درباره عدد سانتریفیوژها به توافق رسیدیم برای این که غنی سازی را متوقف نکنیم و یک چیز بینابین اتفاق بیفتد و مثلاً هشت هزار سانتریفیوژ ما به 4 تا 5 هزار سانتریفیوژ برسد.

این موضوع را آقای سارکوزی قبول کرد و گفت با آقای لِوید که نفر دوم ایشان بود مذاکره کنیم و ظرف مدت یک هفته آقای لوید در رأس یک هیئت سیاسی و هسته ای به ایران بیاید و بعد از دو هفته آقای سارکوزی گفت من می خواهم به کشور شما بیایم و ملت شما ملت بزرگی است و دست رهبر این ملت بزرگ را بفشارم.

بنده این موضوع را به داخل کشور منتقل کردم ولی کار متوقف شد.
نکته مهم این است که در همان زمانی که بنده با تاکید آقای رئیس جمهور فرانسه به آنجا رفتم قائم مقام وزارت امور خارجه ، کاردار فرانسه را خواست و به نوعی به او گفت آن کسی که به پاریس آمده نماینده ما نیست و شما باید فلان آقا را قبول می کردید.

ما قرار گذاشته بودیم که نفر دوم فرانسه به ایران بیاید و قرارهای اولیه این بود که آنها پذیرفته بودند که سانتریفیوژها در مقیاس کمتر کار کنند و بحث کنیم تا به جایی برسیم تا از بن بست بیرون بیاییم و به شورای امنیت نرویم و هم غنی سازی را داشته باشیم و هم این که سانتریفیوژهای ما کار کنند و مسئله هسته ای حل شود و در عین حال مشکلات بین المللی پیدا نکنیم. متأسفانه در اینجا دولت جواب نداد و نه تنها جواب نداد بلکه زمانی که چنین حرفی به کاردار فرانسه در تهران زدند وزارت خارجه فرانسه گفت اگر این خبر زودتر به فرانسه رسیده بود ملاقات تو با آقای سارکوزی لغو می شد.»

این هم ماجرای تأمل برانگیزی است: مشاور عالی رهبر انقلاب به نمایندگی از نظام در پاریس ، در حال مذاکره با رئیس جمهور فرانسه است تا زمینه حل نهایی مشکل هسته ای ایران فراهم شود اما در تهران ، رئیس جمهور ایران ، به شیخ عطار ، قائم مقام وزارت خارجه می گوید که به فرانسوی ها بگو که فلانی از طرف ما نیامده! (گو این که ولایتی به عنوان یک ابتکار یا سلیقه شخصی رفته و وقت رئیس جمهور فرانسه را گرفته است) .
نکته قابل توجه این که احمدی نژاد ، به وزیر خارجه وقت (متکی) مأموریت نمی دهد که بازی را به هم بزند بلکه او را نادیده می گیرد و به یکی از نزدیکانش در وزارت خارجه این مأموریت کارشکنانه را می دهد. (نکته: الان شیخ عطار ، بر خلاف عرف متداول در وزارت خارجه ، دو دور پشت سر هم سفیر ایران در آلمان است!)

ساده انگاری محض است که آنچه رخ داده را اتفاق ساده دیپلماتیک دانست


/ 0 نظر / 57 بازدید